BK/GBB-10-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GBB-10-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Very Fast Acting 10A 250V Holder Cartridge 6.3 X 32mm Ceramic Carton CSA/UL ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EATON ELECTRONICS / BUSSMANN BK/GBB-10-R is a highly reliable fuse designed for electronic applications. With a compact 6.3 x 32mm ceramic cartridge enclosure, it offers very fast acting protection with a 10A 250V rating. This fuse is CSA/UL certified for peace of mind. Perfect for various industries, this fuse comes with a convenient holder for easy installation. Trust EATON ELECTRONICS / BUSSMANN BK/GBB-10-R to provide robust circuit protection for your electronic devices.
Search Keywords: BKGBB10R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/GBB-10-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
6.3 x 32 mm
Acting:
Very Fast
Current Rating:
10 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V
Maximum DC Voltage Rating:
125 V