BK/GMC-10-R
Eaton Electronics / BussmannFuse Miniature Medium Time Delay Acting 10A 125V Holder Cartridge 5 X 20mm Glass ...
DESCRIPTION
BK/GMC-10-R is a medium time delay glass tube fuse from the GMC Series, designed for circuit protection in various electronic applications. It features a 10A rated current with a 125V AC voltage rating and 200A AC interrupting rating, constructed with a glass tube body and nickel-plated brass endcaps in a 5mm x 20mm physical size. The fuse has a typical DC cold resistance of 0.007 ohms, typical pre-arc I²t of 300, and maximum voltage drop of 110mV. This RoHS compliant version is designed to UL/CSA 248-14 standards and is UL Recognized (7A-10A), making it suitable for applications requiring reliable overcurrent protection with medium time delay characteristics.