CTX50-2-52-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
CTX50-2-52-R
Eaton Electronics / Bussmann
Inductor Power Toroid 50uH 20% 100KHz Powdered Iron 4.9A 32.6mOhm DCR RDL Bulk ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
CTX50-2-52-R is a low cost toroidal power inductor designed for filtering, buck and boost switching, and choke applications. It features a nominal inductance of 50 µH with an open circuit inductance (OCL) of 50.00 O and a low DC resistance (DCR) of 0.0326 O. The inductor supports an overcurrent rating (Ioc) of 4.9 A and a saturation current (Isat) of 4.9 A, with an energy storage capacity of 420 J. Operating within an ambient temperature range of -40°C to +75°C and a storage temperature range of -40°C to +105°C, this RoHS-compliant component is suitable for power conversion circuits requiring reliable performance and efficient energy handling.