TV1325-3R0156-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
TV1325-3R0156-R
Eaton Electronics / Bussmann
TV Series 3 V 15 F Ø13.5 x 28.4 mm LS=5 mm Radial Cylindrical Super Capacitor ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EATON ELECTRONICS / BUSSMANN TV1325-3R0156-R is a high-quality radial cylindrical super capacitor from the TV Series. With a voltage rating of 3 V and a capacitance of 15 F, this capacitor is designed for reliable energy storage in electronic circuits. Measuring A˜13.5 x 28.4 mm with a lead spacing of 5 mm, this capacitor is compact and easy to integrate into various applications. Trust the EATON ELECTRONICS / BUSSMANN TV1325-3R0156-R for dependable performance and durability in your electronic projects.