R2E220-AA40-23 by ebm-papst
Image is representational - see mfr. specs
R2E220-AA40-23
ebm-papst
AC Backward Curved Motorized Impeller - 220mm - 63mm - Round - 230VAC - 530CFM - 74dBA. ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The R2E220-AA40-23 is a 230VAC single inlet Centrifugal Fan with ball bearing, wire leaded power connection and 1-phase 2-pole motor with operating capacitor. Completely made of plastic PA6.6 impeller. Backward curved features extremely long blade, these impellers are high resistant to the dirt and dust and their hydraulic efficiency is very high. Clockwise direction of rotation seen on rotor.
Search Keywords: R2E220AA4023
Supplier:
ebm-papst
Part No:
R2E220-AA40-23
COO:
CZ
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Box
Category:
AC Motorized Impeller
Dimension:
73 x 252 mm
Voltage Rating:
230 V
Power Rating:
100 W
Maximum Airflow:
530 CFM
Noise Level:
74 dB
Special Features:
N/A
Termination:
Lead Wires
Housing Material:
Plastic
Operating Temperature:
0 to 55 °C