ECS-080-18-23A-JGN-TR by ecs inc. international
Image is representational - see mfr. specs
ECS-080-18-23A-JGN-TR
ECS INC. International
Crystal 8.0000MHz 18PF SMD - ECX-64A - ±20ppm - ±30ppm - 18pF - 80 Ohm - Fundamental - -40°C ~ 85°C - 4-SMD - No Lead (DFN - LCC) - 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm) - 0.043" (1.10mm) ...
DESCRIPTION
The ECS INC. INTERNATIONAL part ECS-080-18-23A-JGN-TR is a crystal oscillator with a frequency of 8.0000MHz and a capacitance load of 18pF. It is designed to operate in a temperature range of -40°C to 85°C and has a tolerance of ±20ppm. This crystal oscillator is a surface mount device (SMD) with a 4-SMD package, specifically a DFN (Leadless Chip Carrier) package. It measures 0.236 in length and 0.138 in width (6.00mm x 3.50mm) with a thickness of 0.043 (1.10mm). It is characterized by its low impedance of 80 Ohm and operates in the fundamental mode. The ECS-080-18-23A-JGN-TR offers high stability and reliability for various electronic applications.