ECS-080-20-7SX-TR by ecs inc. international
Image is representational - see mfr. specs
ECS-080-20-7SX-TR
ECS INC. International
Crystal - 8.0000MHz ±30ppm - 20pF - 100 Ohm - ±50ppm -10°C to 70°C - SMD 4-SOJ - 9.40mm pitch - 0.492" x 0.181" (12.50mm x 4.60mm) ...
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
ECS INC. INTERNATIONAL part number ECS-080-20-7SX-TR is a crystal oscillator with a frequency of 8.0000MHz and a tolerance of ±30ppm. It has a capacitance of 20pF, impedance of 100 Ohm, and a stability of ±50ppm. This SMD 4-SOJ crystal operates within a temperature range of -10°C to 70°C. It has a compact size with a pitch of 9.40mm and dimensions of 0.492" x 0.181" (12.50mm x 4.60mm), making it suitable for a variety of electronic applications.