ECS-200-18-9X by ecs inc. international
Image is representational - see mfr. specs
ECS-200-18-9X
ECS INC. International
Crystal - 20.0000MHz ±50ppm - 18pF - 50 Ohm - ±50ppm -10°C to 60°C - Cylindrical Can - Radial - 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm) ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ECS INC. INTERNATIONAL ECS-200-18-9X is a crystal component that operates at a frequency of 20.0000MHz with a tolerance of ±50ppm. It is designed to have a capacitance of 18pF and an impedance of 50 Ohm, ensuring stable and reliable performance. With a temperature range of -10°C to 60°C, this crystal is suitable for a wide range of applications. The component is enclosed in a cylindrical can with radial leads for easy installation. Its compact size, measuring 0.126 in diameter and 0.354 in length (3.20mm x 9.00mm), makes it ideal for space-constrained designs.