FBR53ND10-Y-HW by fcl components america, inc. (fcai)
Image is representational - see mfr. specs
FBR53ND10-Y-HW
FCL Components America, Inc. (FCAI)
High Power Relay - 40A - 1 form U (form A) - 10VDC Coil - -40°C to +125°C - Thru Hole
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FBR53ND10-Y-HW is an automotive relay:Automotive relay: 1 pole, 40A version. 10V coil voltage, plastic sealed. PCB TH mount, contact form U (form A), high capacity. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.