FTR-B3GB4.5Z by fcl components america, inc. (fcai)
Image is representational - see mfr. specs
FTR-B3GB4.5Z
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Latching Signal Relay - 2A - 2 form C (DPDT) - 4.5VDC Coil - -40°C to +85°C - SMD
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FTR-B3GB4.5Z is a signal relay: 2 poles, 8 pin DIP, contact rating 1A; 4.5V coil voltage; gold overlay silver nickel contact; plastic sealed case; PCB SMT mount; contact form 2C, polarized coil, latching type (1 coil).
Search Keywords: FTRB3GB45Z
Supplier:
Part No:
FTR-B3GB4.5Z
COO:
JP
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Latching Single Coil
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
4.5 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Termination Style:
Gull Wing
Coil Current:
22.17 mA