FTR-E1JA012Y-MF by fcl components america, inc. (fcai)
Image is representational - see mfr. specs
FTR-E1JA012Y-MF
FCL Components America, Inc. (FCAI)
High Voltage Relay - 20A - 800VDC - 1 form X - 12VDC Coil - -40°C to +85°C - Quick Connect - Chassis Mount
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FTR-E1JA012Y-MF is a high voltage DC switching relay: 1 poles, 20A-600VDC / 10A-1,000VDC contat rating, non polarized contacts, plastic sealed, screw mounting, #250 tab terminal, coil values 12V