71B30-01-3-04N by grayhill
Image is representational - see mfr. specs
71B30-01-3-04N
Grayhill
Switch Rotary 3P4T 4 Flatted Shaft Solder Lug 0.3A 115VAC 30VDC Automotive ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 71B30-01-3-04N is a multi-deck rotary switch from Grayhill's Series 71 line, designed for reliable switching applications with a 0.5–0.75" diameter and 1/4 amp (250 mA) current rating. It features molded-in position terminals, a choice of shaft/bushing diameters (0.125" or 0.250"), and selectable 30° or 36° angles of throw to accommodate various mechanical and electrical requirements. The switch is available in multiple configurations including solder lug terminals, PC board mount, and process-sealed versions, with support for 1 to 12 decks and 1 to 6 poles per deck. Military qualification to MIL-DTL-3786/39 is available for standard variations. These switches are widely used in instrumentation, control panels, and industrial equipment where reliable multi-position selection and compact form factor are essential.
Search Keywords: 71B3001304N
Supplier:
Grayhill
Part No:
71B30-01-3-04N
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Number of Positions:
413872
Pole Throw Configuration:
3P4T13875
Actuator Length:
9.53 mm
Dimension:
19.05mm x 19.05mm x 36.7813878mm
Actuator Style/Diameter:
Flatted Shaft/6.3613842
Mounting:
Panel Mount13870
Body Orientation:
Straight13849
Terminal Type:
Solder Lug13888
Angle of Throw:
30 °
Contact Rating @ Voltage:
0.3@115VAC A