BAS111DC24 by hasco relays
Image is representational - see mfr. specs
BAS111DC24
Hasco Relays
Electromechanical Relay 24VDC 1.28KOhm 2A SPDT (15.7x10.9x11.2)mm THT General Purpose Relay ...
RoHS Compliant
tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The HASCO BAS111DC24 is an Electromechanical Relay designed for general-purpose applications. It operates at 24VDC and has a coil resistance of 1.28KOhm. This relay is a Single Pole Double Throw (SPDT) type with a maximum current rating of 2A. With dimensions of 15.7x10.9x11.2mm, it is compact and suitable for space-constrained installations. The through-hole technology (THT) mounting style provides stability and ease of installation. Ideal for a wide range of applications, this relay offers reliable and efficient performance for your electronic projects.
Search Keywords: BAS111DC24
Supplier:
Hasco Relays
Part No:
BAS111DC24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
tube
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Dimension:
15.7 x 11.2 x 10.9 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
19 mA