CART1A80DC24 by hasco relays
Image is representational - see mfr. specs
CART1A80DC24
Hasco Relays
Electromechanical Relay 24VDC 320Ohm 80A SPST-NO General Purpose Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: CART1A80DC24
Supplier:
Hasco Relays
Part No:
CART1A80DC24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Relay Construction:
Non-Latching
Max Contact Current:
80A
Coil Voltage:
24 VDC
Coil Current:
75 mA
Coil Resistance:
320 Ohm
Contact Material:
Silver Tin Oxide/Silver Nickel
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
7 ms
Seal:
Unsealed
Mounting:
N/A
Termination Style:
Quick Connect
Operating Temperature:
-40 to 85 °C