HATF902CSDC24 by hasco relays
Image is representational - see mfr. specs
HATF902CSDC24
Hasco Relays
Electromechanical Relay 24VDC 660Ohm 30ADC/40(NO)/30(NC)AAC SPDT (32.53x27.43x28.21)mm THT Heavy Duty Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: HATF902CSDC24
Supplier:
Hasco Relays
Part No:
HATF902CSDC24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
40 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
Quick Connect/PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 105 °C