KSD205DC24 by hasco relays
Image is representational - see mfr. specs
KSD205DC24
Hasco Relays
Electromechanical Relay 24VDC 960Ohm 6A DPDT (22.1x16.5x17.2)mm THT General Purpose Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: KSD205DC24
Supplier:
Hasco Relays
Part No:
KSD205DC24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
6 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 60 °C
Coil Resistance:
960 Ohm