DF13-2S-1.25C by hirose electric americas
Image is representational - see mfr. specs
DF13-2S-1.25C
Hirose Electric Americas
1.25mm Pitch Miniature Crimping Connectors (UL Certified) ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DF13-2S-1.25C from Hirose is cable mount rectangular receptacle housing DF13 series for female socket contacts. This housing has 2 positions, 1 row, 0.049" (1.25mm) pitch and crimp termination. The DF13-2S-1.25C is beige color housing made of polyamide (PA), nylon. Operating temperature range is from -35°C to 85°C.