11SM701-T by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
11SM701-T
Honeywell
MICRO SWITCH™ Subminiature Basic Switches: SM Series, Single Pole Double Throw (SPDT), 4 A 250 Vac, 0,56 N [2.0 oz] Maximum Operating Force, Pin Plunger Actuator, Single Turret Solder Termination, 9,5 mm [0.38 in] Mounting Centers, UL, CSA ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Choice of electrical termination
  • Choice of operating characteristics (sensitive differential travel as low as 0.0254 mm [0.001 in] maximum, low operating force to 0.56 N [2.0 oz.] maximum)
  • This Honeywell Snap Action Switch has choice of actuation
  • Optional series constructions available (gold contacts for low energy switching, bifurcated gold contacts for maximum reliability, power load switching capability to 11 A)
  • Long operating life
  • Elongated mounting hole for easier, more accurate mounting
Potential Applications:
  • Aerospace
  • Instrumentation
  • Appliances
  • Vending machines
  • Timing devices
  • Office equipment
  • Computer/business equipment
  • Test instruments
  • Medical/dental equipment
  • Communications equipment
  • HVAC equipment
  • Manually operated devices
  • Valves
Search Keywords: 11SM701T
Supplier:
Honeywell
Part No:
11SM701-T
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPDT
Switch Configuration:
N.O./N.C.
Actuator Material/Style:
Pin Plunger
Contact Rating @ Voltage:
4 A
Maximum Movement Differential:
0.051 mm
Operating Force:
0.56 N
Termination Style:
Solder
Dimension:
19.8mm x 6.4mm x 11.18 mm