13C3000PS1K by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
13C3000PS1K
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 3000psi Sealed Gage 4-Pin
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: 13C3000PS1K
Supplier:
Honeywell
Part No:
13C3000PS1K
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Media:
Air,Gas,Liquid
Output Voltage:
0 to 100 mV
Mounting:
Screw
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
16 dia x 15 mm
Device Pressure Type:
Sealed Gage
Operating Pressure Range:
0 to 3000 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
10 V