308N250K by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
308N250K
Honeywell
Res Conductive Plastic POT 250K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm J-Hook Panel Mount
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: 308N250K
Supplier:
Honeywell
Part No:
308N250K
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
250 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
12.7 mm
Operating Temperature:
-40 to 120 °C