73JB100K by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
73JB100K
Honeywell
Res Wirewound POT 100K Ohm 5% 2W 10(Mech)Turns 6.35mm (39.67 X 22.23 X 26.99mm) Solder Lug Panel Mount
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: 73JB100K
Supplier:
Honeywell
Part No:
73JB100K
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
39.67 x 22.23 x 26.99 mm
Operating Temperature:
-40 to 120 °C