ASDXAVX100PG7A5 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
ASDXAVX100PG7A5
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 100psi Gage 8-Pin DIP
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: ASDXAVX100PG7A5
Supplier:
Honeywell
Part No:
ASDXAVX100PG7A5
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±2 %
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 100 psi
Media:
Air,Gas
Output Voltage:
I²C
Response Time:
0.46 mS
Typical Operating Supply Voltage:
5 V
Operating Temperature:
-20 to 105 °C
Dimension:
16.81 x 14.02 x 13.94 mm