F78SC102-B1 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
F78SC102-B1
Honeywell
Res POT 1K Ohm 10% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.35mm (22.23 X 28.58mm) Turret Servo Mount ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Linearity (Accuracy) 0.5 % or less
  • 10 Million to 20 Million Lifecycles
  • Servo and Bushing Mounting
  • Custom Electrical Travels
Search Keywords: F78SC102B1
Supplier:
Honeywell
Part No:
F78SC102-B1
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Servo Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
1 W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
28.58 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-65 to 125 °C