MLH150PSB06A by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
MLH150PSB06A
Honeywell
Honeywell All Metal Pressure Sensors, MLH Series, Pressure Range 0 PSI to 150 PSI, Units in PSI, Measurement Sealed Gage (psi)4, Electrical Termination Delphi Metri-Pack 150, Pressure Connector 1/8 in-27 NPT, Output Type 0.5 Vdc to 4.5 Vdc Ratiometric from 5 Vdc Excitation, Diaphragm Seal - Advanced Thick Film (ATF). ...
DESCRIPTION
Search Keywords: MLH150PSB06A
Part No:
MLH150PSB06A
EAR99
5
Output Voltage:
0.5 to 4.5 V
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
27 dia x 55 mm
Device Pressure Type:
Sealed Gage
Operating Pressure Range:
0 to 150 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
5 V