MLH500PST06A by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
MLH500PST06A
Honeywell
Honeywell All Metal Pressure Sensors, MLH Series, Pressure Range 0 PSI to 500 PSI, Units in PSI, Measurement Sealed Gage (psi)4, Electrical Termination Deutsch DTM04-3P (Integral), Pressure Connector 1/8 in-27 NPT, Output Type 0.5 Vdc to 4.5 Vdc Ratiometric from 5 Vdc Excitation, Diaphragm Seal - Advanced Thick Film (ATF). ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Honeywell MLH500PST06A is an all-metal pressure sensor from the MLH series. It has a pressure range of 0 PSI to 500 PSI and measures in PSI units. The sensor is sealed gage and has an electrical termination of Deutsch DTM04-3P (Integral). It features a pressure connector of 1/8 in-27 NPT. The output type of the sensor is 0.5 Vdc to 4.5 Vdc, which is ratiometric from a 5 Vdc excitation. It also includes an advanced thick film (ATF) diaphragm seal. This sensor is known for its accuracy and reliability, making it suitable for various applications that require precise pressure measurements.
Search Keywords: MLH500PST06A
Supplier:
Honeywell
Part No:
MLH500PST06A
COO:
MX
ECCN:
EAR99
5
Media:
Air,Gas,Liquid
Output Voltage:
0.5 to 4.5 V
Mounting:
Stud
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
27 dia x 55 mm
Device Pressure Type:
Sealed Gage
Operating Pressure Range:
0 to 500 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
5 V