SPTMA0100PG5W02 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SPTMA0100PG5W02
Honeywell
Industrial Pressure Sensor 0psi to 100psi Gage 4-Pin ...
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • NEMA 4 design, small size
  • Rugged, stainless steel package
  • Reliable semiconductor technology
  • Calibrated and temperature compensated
  • Absolute, gage, sealed gage, and vacuum pressures
  • 0 psi to 3 psi, 0 psi to 5000 psi
Potential Applications:
  • Industrial automation and flow control
  • Pressure instrumentation
  • Hydraulic systems
  • Process control
Search Keywords: SPTMA0100PG5W02
Part No:
SPTMA0100PG5W02
Output Voltage:
4 to 20 mA
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
22 dia x 92 mm
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 100 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
12.5 to 24 V