SZR-MY4-1-DC12V by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SZR-MY4-1-DC12V
Honeywell
Power Relay 12VDC 3A 4PDT(21.5x28x36)mm Socket ...
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • A wide range of applications from power to sequence control
  • Designed small, four-pole type breaks 3 A load
  • Gold-plated silver contact
  • High dielectric strength (1,800 Vac)
  • High reliability and long life
  • Ultra-high sensitivity with quick response time
  • High vibration and shock resistance
  • UL, CE approved
Search Keywords: SZRMY41DC12V
Part No:
SZR-MY4-1-DC12V
EAR99
50
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
3 A
Termination Style:
Solder Lug
Operating Temperature:
-25 to 75 °C
Coil Resistance:
160 Ohm