SZR-MY4-N1-DC24V by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SZR-MY4-N1-DC24V
Honeywell
Power Relay 24VDC 3A 4PDT(21.5x28x36)mm Socket ...
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Designed small, four-pole type breaks 3 A load
  • Gold-plated silver contacts
  • Ultra-high sensitivity with quick response time
  • High vibration and shock resistance
  • High reliability and long life
  • Contains LED for output indicator
  • High dielectric strength (1, 800 Vac)
  • A wide range of applications from power to sequence control
  • UL, CE approved
Search Keywords: SZRMY4N1DC24V
Part No:
SZR-MY4-N1-DC24V
EAR99
200
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
3 A
Termination Style:
Solder
Led Indicator:
Yes
Coil Resistance:
650 Ohm