XPC0.3DTC by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
XPC0.3DTC
Honeywell
Pressure Sensor -0.3psi to 0.3psi Differential 4-Pin ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Low Cost, Small Size
  • Temperature Compensated
  • Zero and Span Calibrated
  • MilliVolt Output
  • Gage, Differential, and Absolute Pressure
  • Constant Voltage Excitation
  • High Impedance - Low Current
Search Keywords: XPC03DTC
Supplier:
Honeywell
Part No:
XPC0.3DTC
COO:
CN
ECCN:
EAR99
10
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±2 %
Device Pressure Type:
Differential
Operating Pressure Range:
-0.3 to 0.3 psi
Media:
Air,Gas
Output Voltage:
0 to 20 mV
Typical Operating Supply Voltage:
12 V
Operating Temperature:
-25 to 85 °C
Dimension:
29.46 x 10.67 x 28.7 mm