CW1B-M1E10B by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
CW1B-M1E10B
IDEC Corporation
Switch Push Button N.O. SPST Flush Round Button 10A 240VAC 240VDC Momentary Contact Panel Mount Screw
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: CW1BM1E10B
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
CW1B-M1E10B
EAR99
1
Mounting:
Panel Mount
Pole Throw Configuration:
SPST
Bushing Type:
Threaded
Switch Configuration:
N.O.
Contact Rating @ Voltage:
10A@120 VAC
Actuator Style:
Flush Round Button
Illumination:
N/R
Terminal Type:
Screw
Body Orientation:
Straight
Dimension:
30mm x 49.2mm x 45.1 mm
IN STOCK: 1
Can Ship immediately
Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 5