RY2S-ULDC24V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RY2S-ULDC24V
IDEC Corporation
Power Relay 48VDC 2.66KOhm 3A DPDT(27.5x14x41)mm Socket Miniature Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 24VDC, Contact Rating: 3A, Contact Configuration: DPDT, Options: Indicator Light, Gold Plated Contacts, and Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: RY2SULDC24V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RY2S-ULDC24V
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
3 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect & PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Coil Resistance:
750 Ohm