RY42S-ULAC110-120V
IDEC CorporationElectromechanical Relay 120VAC 1A 4PDT (27.5x21x42)mm Socket Miniature Relay
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 120VAC 1A 4PDT (27.5x21x42)mm Socket Miniature Relay
Search Keywords: RY42SULAC110120V
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RY42S-ULAC110-120V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
1 A
Mounting:
Socket
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Dimension:
27.5 x 21 x 42 mm
Termination Style:
Quick Connect/PC Pin
Coil Current:
N/A
Contact Form:
4 Form C
Life Cycle:
Discontinued & Replaced
This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 1
Can Ship immediately
Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 5