PTS125SK85LFS by littelfuse/c-k
Image is representational - see mfr. specs
PTS125SK85LFS
Littelfuse/C&K
Switch Tactile N.O. SPST Round Button PC Pins 0.05A 12VDC 100000Cycles 2.55N Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Y96A114M3FPLFS is a 12 mm tactile switch from the PTS125 series designed for momentary action switching with SPST (Single Pole Single Throw) normally open contact arrangement. The switch features a 160 gram actuation force (M option), stable control feeling, and is available with thru-hole or vertical termination options. It is constructed with a 6/6 nylon or glass-filled polyester (PBT) base, phosphor bronze silver-clad dome contacts, and brass silver-plated stationary contacts and terminals. The switch operates reliably over a temperature range of -40°C to 60°C, supports 200,000 operations, and is RoHS compliant. Common applications include consumer products, instrumentation, computer products, and industrial equipment where reliable tactile feedback and long operational life are required.
Search Keywords: PTS125SK85LFS
Supplier:
Littelfuse/C&K
Part No:
PTS125SK85LFS
Alias/AKA:
Y96A114M3FPLFS
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Dimension:
12 x 13.8 x 8.5 mm
Mounting:
PCB Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.O.
Actuator Style:
Round Button
Operating Force:
2.55 N
Contact Rating @ Voltage:
0.05@12VDC A