SPFJ250.X by littelfuse industrial products
Image is representational - see mfr. specs
SPFJ250.X
Littelfuse Industrial Products
250A 1000VDC Photovoltaic Class J Fuse ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SPFJ series is the smallest 1000 V dc 70-450 A dc Full Range fuse available in the market. The SPFJ series is manufactured in Class J case sizes are suitable for photovoltaic, DC cable protection, EV off-board charging and other dc applications. that allows for both fuse holder and busbar mounting config.