AA59125/14-8TB10F by marathon special products
Image is representational - see mfr. specs
AA59125/14-8TB10F
Marathon Special Products
Conn Navy Class Terminal Blocks 20 POS 9.5mm Cable Mount 30A ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
MARATHON/KULKA Part AA59125/14-8TB10F is a high-quality Conn Navy Class Terminal Block designed for seamless cable connections in demanding applications. With a total of 20 positions and a cable mount that measures 9.5mm, this terminal block provides optimal connectivity for your electrical projects. It is engineered with a robust construction, capable of withstanding up to 30A of current, ensuring reliable and long-lasting performance. Count on the MARATHON/KULKA AA59125/14-8TB10F Terminal Block for efficient and secure cable connections in the marine and navy industries, as well as other high-demanding environments.
Search Keywords: AA59125148TB10F
Supplier:
Marathon Special Products
Part No:
AA59125/14-8TB10F
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Type:
Navy Class Terminal Blocks
Mounting:
Cable Mount
Gender:
N/A
Termination Method:
N/A
Pitch:
9.5 mm
Number of Circuits:
10
Maximum Voltage Rating:
300 VAC
Maximum Current Rating:
30 A
Wire Size:
14 AWG