GST160A24-R7B by mean well
Image is representational - see mfr. specs
GST160A24-R7B
MEAN WELL
AC/DC Adapter - Desktop - 160 Watts: 24V @ 6.67A - IEC C320-C14 Inlet. ...
DESCRIPTION
The GST160A24-R7B is a portable external plug-in adapter from Mean-Well USA, Inc.. This part's single output can handle a current up to 6.67 A. This part has an input voltage of 85 to 264 V. It has a fixed output that has a voltage of 24 V and maximum output power of 160 W. This part has a minimum operating temperature of -30 °C and a maximum of 70 °C.
Search Keywords: GST160A24R7B
Part No:
GST160A24-R7B
1
DC Input Voltage:
120 to 370
AC Input Current - Typical:
Not Specified
AC Input Current - Maximum:
0.58A
AC Input Voltage:
85 to 264
CoC Tier:
No
Adapter Color:
Black
Dimension:
175 x 72 x 35 mm