HLG-150H-24B by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-150H-24B
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 151W - Fixd: 24 Vdc @ 6,300mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AC-DC Single output LED driver Mix mode (CV+CC) with built-in PFC; Output 24Vdc at 6.3A; IP67; Cable output; Dimming with with 1-10V PWM resistance. It has an output power of 151W.Width, height and depth is 68 mm, 38.8 mm, and 220 mm respectively.
Search Keywords: HLG150H24B
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
HLG-150H-24B
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC8097
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current/Voltage
Output Type:
Fixed, Dimmable
Dimming:
1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
Maximum Output Power:
151 W
Output Voltage Range:
12.0 to 24.0 Vdc
Maximum Output Current:
6,300 mA (6.3 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
305
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
431
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-40 to 90 °C