HLG-240H-12 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-240H-12
MEAN WELL
AC/DC LED Power Sply - Const Curr/Volt - 192W - Fixed: 12 Vdc @ 16 -000mA - Dim: No. ...
DESCRIPTION
Ensure your electronic devices operate by using this HLG-240H-12 AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. It has a voltage of 12 V and maximum output power of 192 W. This part's single output can handle a current up to 16 A. This part has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum of 60 °C.
Search Keywords: HLG240H12
Part No:
HLG-240H-12
Input/Output Type:
AC/DC8097
Output Type:
Fixed
Dimming:
No
Maximum Output Power:
192 W
Output Voltage Range:
12.0 Vdc (Nom)
Maximum Output Current:
16,000 mA (16.0 A)
Operating Temperature:
-40 to 90 °C (Case)