HLG-240H-12A by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-240H-12A
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 192W - Adj: 12 Vdc @ 16,000mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AC-DC Single output LED driver Mix mode (CV+CC) with built-in PFC; Output 12Vdc at 16A; IP65; Cable output; Dimming with Potentiometer. It has a rated power of 192W and can work up to 90°C temperature. Dimensions are Width 68 mm, Height 38.8 mm, and Depth 220 mm.
Search Keywords: HLG240H12A
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
HLG-240H-12A
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC8097
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current/Voltage
Output Type:
Adjustable
Dimming:
No
Maximum Output Power:
192 W
Output Voltage Range:
6.0 to 12.0 Vdc
Maximum Output Current:
16,000 mA (16.0 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
305
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
431
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-40 to 90 °C (Case)