HLG-240H-24B by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-240H-24B
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 240W - Fixd: 24 Vdc @ 10 -000mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist. ...
DESCRIPTION
Your electronic devices will need this HLG-240H-24B AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. to convert alternating currents into useful direct currents to operate. It has a voltage of 24 V and maximum output power of 240 W. This part's single output can handle a current up to 10 A. This part has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum of 60 °C.
Search Keywords: HLG240H24B
Part No:
HLG-240H-24B
COO:
CN
Output Type:
Fixed, Dimmable
Dimming:
1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
Maximum Output Power:
240 W
Output Voltage Range:
12.0 to 24.0 Vdc
Maximum Output Current:
10,000 mA (10.0 A)
Operating Temperature:
-40 to 90 °C (Case)