LRS-350-12 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
LRS-350-12
MEAN WELL
AC-DC Single output enclosed power supply; Universal AC input; Output 12Vdc at 29A; Up to 5G vibration; 1U low profile ...
DESCRIPTION
The LRS-350-12 is a 348W single-output enclosed type power supply with 30mm of low profile design. Adopting the input of 114VAC or 230VAC (select by switch), the LRS-350-12 provides an output voltage line of 12V . In addition to the high efficiency 85%,with built-in long life fan LRS-350-12 can work under -25℃ through 70 ℃ under air convection with full load. Delivering an extremly low no load power consumption ( <.75 W), it allows the end system to easily meet the worldwide energy requirement.LRS-350-12 has the complete protection functions and 5G anti-vibration capability; it is complied with international safety regulations such as UL60950-1. LRS-350-12 serves as high price-to performance power supply solution for various industrial applications.
Search Keywords: LRS35012
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
LRS-350-12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Dimension:
215 x 115 x 30 mm
DC Input Voltage:
240 to 370 V
AC Input Voltage:
90 to 132,180 to 264 V