MDR-100-48 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
MDR-100-48
MEAN WELL
AC-DC Industrial DIN rail power supply; Output 48Vdc at 2A; plastic case ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MDR-100-48 is a 76.8W Industrial DIN Rail Power Supply featuring Constant voltage mode output for single channel. MDR-100-48 input voltage ranges from 85 to 264VAC. Voltage output is 48VDC and adjustable from 48 to 56V and current output is adjustable from 0 to 2 A with rated current 1.6A. Thanks to the high efficiency up to 87%, it is able of operating from -10 to +60 ℃ case temperature under free air convection. MDR-100-48 uses a LED indicator for power on. The MDR-100-48 has a 3 years factory warranty.
Search Keywords: MDR10048
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
MDR-100-48
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Family:
MDR-100
DC Input Voltage:
N/A
Dimension:
55 x 100 x 90 mm