RPS-500-24-C
MEAN WELL500W AC/DC Power Supply - 24VDC Outout - Input 80-264VAC - 5"x3" - Enclosed - Green Medical Power Supply ...
DESCRIPTION
The RPS-500-24-C is a 500W enclosed AC/DC converter with LED indicator for power on. It accepts 80 to 264VAC or 113 to 370 VDC input and offers output voltage 24V. This converter has short circuit, overload, over voltage and over temperature protection. Dimensions of this converter are: 5.12" L x 3.39" W x 1.69" H (130.0mm x 86.0mm x 43.0mm). Operating temperature range is from -30°C to 70°C (with derating).