RSP-2000-48 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
RSP-2000-48
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 48V@42A - 2016W
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AC-DC Single Output Enclosed power supply; Output 48VDC Single Output at 42A; PFC; forced air cooling. It has an output power of 2016W. Width, height and depth is 127 mm, 41 mm, and 295 mm respectively. It can work up to 70°C temperature.
Search Keywords: RSP200048
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
RSP-2000-48
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
DC Input Voltage:
127 to 370 V
Dimension:
295 x 127 x 41 mm
AC Input Voltage:
90 to 264 V