SDR-240-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SDR-240-24
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 24V@10A - 240W. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
This SDR-240-24 AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. converts an alternating current source to a direct current supply. It has a voltage of 24 V and maximum output power of 240 W. This part's single output can handle a current up to 10 A. This part has a temperature range of -25 °C to 70 °C.
Search Keywords: SDR24024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SDR-240-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Family:
SDR-240
DC Input Voltage:
124 to 370 V
Dimension:
113.5 x 63 x 125.2 mm
Efficiency:
94(Typ) %
AC Input Voltage:
88 to 264 V