SDR-240-48
MEAN WELLAC-DC Industrial DIN rail power supply; Output 48Vdc at 5A; Metal casing; Ultra slim width 63mm ...
DESCRIPTION
The SDR-240-48 is a 240W Industrial DIN Rail Power Supply featuring Constant voltage mode output for single channel. SDR-240-48 input voltage ranges from 88 to 264VAC. Voltage output is 48VDC and adjustable from 48 to 55V and current output is adjustable from 0 to 5 A with rated current 5A. Thanks to the high efficiency up to 94%, it is able of operating from -25 to +70 ℃ case temperature under free air convection. SDR-240-48 uses built-in active PFC function with power factor PF>.93. The SDR-240-48 has a 3 years factory warranty.