SPV-300-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SPV-300-24
MEAN WELL
AC-DC Enclosed power supply; Output 24Vdc at 12.5A; forced air cooling; Programmable output 20-110% ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SPV-300-24 is a 300W AC/DC Enclosed switching power supply featuring Constant voltage mode output for single channel. SPV-300-24 input voltage ranges from 88 to 264VAC. Voltage output is 24VDC and is programmable from 20 to 26.4V by 1-5.5 VDC external control signal and current output is adjustable from 0 to 12.5A with rated current 12.5A . Thanks to the high efficiency up to 85%, it is able of operating from -25 to +65 ℃ case temperature under forced air cooling by built-in DC fan SPV-300-24 built-in active PFC function with PF>.95 and built-in remote ON-OFF control. The SPV-300-24 has a 3 years factory warranty.
Search Keywords: SPV30024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SPV-300-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
DC Input Voltage:
124 to 370 V
AC Input Voltage:
88 to 264 V
Dimension:
215 x 115 x 50 mm