MCP1253-33X50I/MS by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MCP1253-33X50I/MS
Microchip Technology
Charge Pump STPUP/STPDN 3.3V/5V 150mA Automotive 8-Pin MSOP Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: MCP125333X50IMS
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
MCP1253-33X50I/MS
COO:
TH
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Maximum Power Dissipation:
N/A
Minimum Operating Supply Voltage:
2.1,2.7 V
Dimension:
3 x 3 x 0.85 mm
Efficiency:
81(Typ) %
Function:
Step Up/Step Down
Family:
MCP1253
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Maximum Supply Current:
0.06(Typ) mA
Maximum Operating Supply Voltage:
5.5 V