MIC2940A-3.3WU-TR by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
MIC2940A-3.3WU-TR
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator - 1 Regulator - 26V Input - 1.25A Output - 3.3V Fixed Output - TO-263-3 Package - Surface Mount - Tape & Reel. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MIC2940A-3.3WU-TR from MICROCHIP TECH. is surface mount linear voltage regulator with with 1.25A output current and 3.3V fixed output voltage. This regulator comes in TO-263-3 package and operate at 26V input voltage. The MIC2940A-3.3WU-TR has over current, over temperature and reverse polarity protection. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.