PIC12F1501T-I/MS by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC12F1501T-I/MS
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 12F - 8-Bit - 20MHz - 5 I/O - 1.75KB (1K x 14) FLASH - 64 x 8 RAM - 2.3 to 5.5V - 8-MSOP - T&R. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PIC12F1501T-I/MS from MICROCHIP TECH. is PIC 12F family 8-Pin MSOP flash, 8-Bit microcontroller. The PIC12F1501T-I/MS microcontroller has 1.75KB (1K x 14) FLASH program memory, 64 x 8 RAM size, 5 I/O general-purpose I/O pins and 4-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 20MHz with wide operating voltage of 2.3 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.